środa, 7 listopada 2012

KULISY ZŁODZIEJEWSKIE VIII

La Catrina Paranoja, fot. Keit



LA CATRINA - DIA DE LOS MUERTOS 2012


Stylizacja w duchu meksykańskiego święta zmarłych stała się już tradycją w twórczości Keit od czasu udziału w międzynarodowym projekcie "La Catrina" Roberto Duran. W Złodziejewie obchodziliśmy je po raz drugi - nawiedzeni, nieumarli i opętani.
Podczas zjazdu "Trzech Wspaniałych", dla bardzo wyjątkowej grupy zwariowanych złodziejewiczów w rolę tytułowej La Catriny, czyli "The Elegant Skull" wcieliła się Agnieszka Machowska Paranoja.


fot. Piotr, edit: Keit

fot. Jolka, edit: Keit

fot. Piotr, edit: Keit

Sesja odbyła się w podziemnej komnacie prowansalskiej przy pałacu Jasminum, jednej z najpiękniejszych i charakteryzujących się możliwością wyczarowania niezwykle klimatycznego oświetlenia. Bez dodatkowych udogodnień, staraliśmy się wydobyć maksymalną jakość w naturalnych warunkach, mając na uwadze, że materiał wyjściowy posłuży do dalszej obróbki graficznej.
La Catrina to bardzo fotogeniczna charakteryzacja, jednak jej potęga wizualna i prawdziwa magia objawia się w niewyczerpanych możliwościach kreatywnej edycji.

Zobacz także: Poprzednia Złodziejewska edycja La Catriny


fot. Piotr, edit: Keit

Różane nakrycie głowy tegorocznej La Catriny wykreowała niezwykła Jolka Knichalska.
Biżuteria z kolekcji prywatnej Keit.: unikatowy naszyjnik sutasz "Wieczorowo" autorstwa Marii Janas, oryginalna bransoleta z Indii
Make up - zarys pod post processing: Keit

fot. Daniel 
fot. Edyta

Trudno nie zauważyć, że Agnieszka czuła się w przebraniu La Catriny jak w drugiej skórze.
Świetny przykład niesamowitej energii twórczej, jaką wygenerowała nasza niestrudzona muza, dając popis aktorski wykraczający poza wszelkie słowa. Dziękujemy!

Egzorcyzmy Agi Paranoi, fot. Sylwester Z


Dziękuję Sylwkowi za super animowane Paranojki i zachęcam czytelników do odwiedzenia wyśmienitego lacatrinowego tutoriala z gifa animowanego: http://isylwester.com/?p=552





fot. Keit

INSPIRACJE

Trudno się dziwić, że od kilku lat La Catrina stała się bardzo popularnym motywem w stylizacji artystycznej, fotomanipulacji, czy digital painting. Ten nieco makabryczny, ale jakże barwny, emocjonalny i wdzięczny motyw nazywa się czasem stylem "dark cabaret" lub "beautiful darkness".

Oto klika ciekawych interpretacji znalezionych w Internecie.

All artists credited at their sites


Autoportretos de los muertos


Edycję halloweenową można zaliczyć do najciekawszych i najbardziej kreatywnych sesji autoportretowych powstających na zajęciach z Keit. Brawa dla uczestników za odważne i wesołe podejście do stylizacji de la muerte, oraz za twórcze poświęcenie. ;)
Poniżej pierwsze efekty naszej La Catrinowej zabawy.

Płaczki złodziejewskie, fot. Keit
Basia, fot. Keit

Cruella, fot. Joanna 
Jolka prawdę Ci powie, fot. Rafał B.
Piotr  ślubny, w naszyjniku "Buba" by Keit, fot. Keit
Jolka, fot. Keit
BACKSTAGE :)


Wiedźmy i krasnoludki, fot. Dziuniek
Monar (wraz z nieobecnymi przewodniczącymi) :)

Los próbos, fot. Dziuniek

Nowożeńcy, fot. Keit
Jolka, Edyta, Piotr i Aga, fot. Dziuniek

Rafał  z klubu bang bang, fot. Keit

fot. Keit



Basia z różnookim, fot. Keit

Czarownice, fot. Keit
Maja, fot. Rafał B.
Aśka, Maja i Piotr, fot. Keit

Backstage z opętaną Paranoją

fot. Keit
fot. Piotr 
Sylwek i Piotr, fot. Keit
fot. Piotr 
fot. Piotr 

Jolka, fot. Keit
fot.Jolka
Marcelina i Keitowe kaboszonki, fot. Dziuniek

W wigilię La Catrinowych zajęć z Keit, taki oto upominek dla Matki Założycielki wyiluminowali złodziejewicze :)

I ♥ Złodziejewo, fot. Sylwester. Z
Paranoja, fot. Sylwester Z.

Przelacatrinowo dziękuję wszystkim za wpiekłowziętą zabawę de la muerte!
Do zobaczenia w przyszłym roku w Złodziejewie.







Zachęcamy do zapoznania się z kalendarium warsztatów: Wiele dróg - jedna pasja





KEIT, SJSW

środa, 24 października 2012

Recenzja książki - “Program or be programmed. Ten Commands for a Digital Age”


W miesięczniku "Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa" nr 9(740)2011, Wydawnictwo Instytutu ORGMASZ, ukazała się recenzja książki D. Rushkoff'a pt. "Program or be programmed. Ten Commands for a Digital Age.", autorstwa mgr Katarzyny Kołomańskiej.



“Program or be programmed. Ten Commands for a Digital Age”
Autor: Douglas Rushkoff
WYDAWNICTWO OR BOOKS New York 2010



Książka D. Rushkoffa dotyczy koncepcji programowania umysłów za pośrednictwem kultury wizualnej i technologii multimedialnych na niespotykaną dotąd skalę. W dobie globalnej digitalizacji życia, przedsiębiorstwa za wszelką cenę szukają sposobu pozyskania jak najdokładniejszych informacji o klientach, naszych potrzebach i preferencjach. Motywem przewodnim książki jest paradygmat jakości życia i jego pomiar w świetle zjawiska „social currency”, określanego mianem ludzkiego towaru lub waluty społecznej. Novum koncepcji polega na umieszczeniu w centrum zainteresowania podejścia procesowego i systemowego do jakości życia, dostrzegając w sferze wizualnej dynamiczną przestrzeń jej rozwoju. 

W kontekście nauki o zarządzaniu, problematyka książki rzuca nowe światło na podstawowe elementy struktury otoczenia wizualnego, tworzące system kierujący ludzką percepcją i procesami decyzyjnymi. Jego rola jako strategicznego narzędzia w powszechnym kształtowaniu świadomości determinuje kierunki rozwoju ludzkości. 

Douglas Rushkoff jest cenionym socjologiem, pisarzem, teoretykiem mediów, publicystą, wykładowcą, scenarzystą oraz laureatem prestiżowej Nagrody im. Neila Postmana przyznanej za zdobycze intelektualne w sferze publicznej. Autor uznawany jest za jednego z najważniejszych specjalistów zajmujących się Nowymi Mediami, popkulturą i ich wzajemnym przenikaniem się w sferze społecznej, ekonomicznej i duchowej. 

Autor podkreśla fakt, że rozwój Internetu i upowszechnienie technik cyfrowych nie tylko umożliwiły projektowanie upodobań konsumenckich, lecz na przestrzeni ostatnich dwóch dekad głęboko zmodyfikowały procesy ogólnej percepcji i podejmowania decyzji. Synteza, analiza oraz ocena możliwości cyfrowych technologii informacyjnych w kontekście szans i zagrożeń społecznej oraz indywidualnej świadomości, skłania do głębokiej refleksji nad wolnością wyboru i rozwojem kontroli społecznej w perspektywie globalnej strategii projektowania jakości życia. Wieloletnia, bogata praktyka badawcza autora oraz wnioski będące podstawą założeń i wskazówek udokumentowano licznymi przykładami z socjologii mediów, handlu i kultury. Strukturę pracy oparto na logicznych etapach, składających się na elementy wielopoziomowych procesów programowania w światowym systemie zarządzania gospodarką i kulturą (Ten Commands for a Digital Age). Każdy z etapów rozwinięty został w książce oraz opisany w poszczególnych rozdziałach. 

Praca składa się z wprowadzenia eksponującego podstawowe założenia i strukturę koncepcji opartą na systemie abstrakcyjnych czynników zaburzających naturalny rozwój i funkcjonowanie m.in. świadomości oraz podświadomości. Uwzględniono teorie: czasu, miejsca i wyboru; złożoność procesów społecznych; skalę wartościowania rzeczywistości poprzez abstrakcyjność wirtualnej skali porównawczej; tożsamość w środowisku multimedialnym; teorię społeczną w aspekcie komunikacji P2P, od wzajemnej obserwacji do kultury śledzenia; wiarygodność; otwartość (od uczciwej eksploatacji dóbr intelektualnych do ich kradzieży); teorię celu. Programowanie umysłów wykorzystano jako strategiczne narzędzie kontroli poziomu jakości życia, nową metodę kształtowania otoczenia za pomocą cyfrowych technologii. Najważniejszym elementem koncepcji jest czynnik ludzki, czyli społeczeństwo podzielone na jednostki twórcze (świadome) oraz odtwórcze (nieświadome). Ważnymi elementami książki są interpretacje licznych badań, przeprowadzone przez autora m.in. w środowiskach akademickich, handlu i usług, kultury i rozrywki. Wiele interesujących analiz oparto o socjologiczne studium przypadku programowania w warunkach otoczenia wizualnego, jako najpotężniejszej dźwigni społeczeństwa informacyjnego. Na szczególną uwagę zasługują analizy etapów kodowania umysłu w kontekście płaszczyzn codziennej aktywności. Ostatnie rozdziały książki poświęcono specyfice zmian behawioralnych w środowisku multimedialnym. 

Aby zwalczać zagrożenia takie jak zubożenie świadomości, kreatywności oraz innowacyjności należy zdawać sobie sprawę z ich obecności. Książka stanowi istotny wkład w uporządkowanie znanej, stosowanej wiedzy o psychologii mediów w kontekście podejścia procesowego i systemowego do jakości życia. Przejrzysta struktura poszczególnych rozdziałów pracy zawiera liczne przykłady argumentujące wzajemne powiązania jakości życia i programowania umysłów, przemawiające za koncepcją zarządzania jakością wizualną otoczenia. Wzbogacające wiedzę fakty stają się przyczynkiem dla lepszego, głębszego oraz pełniejszego zrozumienia szans i zagrożeń towarzyszących koncepcji autora książki pt. „Program or be programmed”. Świadomy i odpowiedzialny kapitał ludzki w społeczeństwie informacyjnym jest inwestycją w przyszłą innowacyjność oraz wysoką jakość życia, jeśli zapewni się mu rozwój i odpowiedni zakres wiedzy. Tym samym, książka podkreśla zasadność i konieczność wdrażania filozofii jakości oraz systemu zarządzania jakością w sztukach wizualnych.




KEIT, SJSW 2012

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

KULISY ZŁODZIEJEWSKIE VII


W ZŁODZIEJEWIE KRADNIEMY CHWILE...

Grace, fot. Keit
D.I.S.C.O, fot. Keit



13 sierpnia 2012 podczas zajęć z Keit muzowała Paranoja - kobieta niezwykła, o wielu twarzach, skromna
i świadoma siebie, taktowna, pełna wrażliwości i cudownych kontrastów. Zdecydowanie i elastyczność, subtelność i pazur w grze, dominacja - uległość, oraz wiele innych emocji niczym struny instrumentu nastrojone melancholią. Agnieszka to skromna profesjonalistka, usoabiająca siłę ducha drzemiącą w filigranowym kobiecym ciele.
Dziękuję przeszachowo za cierpliwość!


Rozgrzewka z autoportretem

Melania, edit Keit

Nieprzypadkowa forma ćwiczenia, ponieważ autoportret uwrażliwia na istotne szczegóły, łatwe do przeoczenia podczas sesji zdjęciowej, takie jak: kompozycja i proporcje w kadrze, modelowanie światła, kreatywność w doborze formy, panowanie nad całością realizacji. Taka reżyseria portretu składa się z wielu współgrających elementów. Autoportret to próba odwagi w metaforycznym ujęciu stanu duszy, lecz także dobra okazja, aby poeksperymentować z  trudną sztuką fotografowania i wykazać się pomysłowością techniczną. Mamy zatem do czynienia z opowieścią o nas samych, naszych mocnych i słabych punktach. Problem i zagadka, zazwyczaj wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, organizacyjnym i wymaga podejścia konceptualnego.  
A oto najciekawsze interpretacje autoportretowiczów :)

Blindness, fot. Mateusz
fot. Jakub
"don't fool with da hool" :) fot. Jakub
fot. Sebastian
fot. Kamila, edit: Keit

Improwizacje z Paranojką


fot. Keit, kreacja: Sebastian

Improwiacja, choć zakłada zdanie się na przypadek, w fotografii wymaga dodatkowej elastyczności, opartej na myśleniu obiektywnym. Buszujący w rekwizytach mają 10 minut na spontaniczną aranżację fotogenicznej kompozycji, w oparciu o szachowe pończochy. Nieustannie krzyżują się wątki fragmentarycznej rzeczywistości, widziane nieco inaczej przez każdą z 9 par oczu uczestników. 
Ćwiczenie sprawdza nie tylko umiejętność szybkiej adaptacji do zastanych warunków, pomaga także zrozumieć braki w organizacji pracy, nad którymi powinniśmy popracować i emocje pod presją, nad którymi można zapanować.
Poniżej pierwsze efekty i backstage.

fot. Mateusz
fot. Iza, retusz: Keit
fot. Bartek, kreacja: Kamila

Kilka słów o szacunku do modelki i rekwizytów...

Pamiętajmy o tym, aby już na początku spotkania stworzyć sympatyczną i komfortową atmosferę. W kreacji wizualnej jest to warunek udanej pracy zespołowej. Kultura procesu twórczego obejmuje także organizację pracy, to twórca znaleźć sposób na to, aby realizacja planu przebiegła pomyślnie. 

Modelka, choć w obiektywie staje się tworzywem artystycznym, pozostaje żywą i wrażliwą istotą także podczas sesji. Nie lekceważmy jej osobowości i samopoczucia, bo odbije się to na efektach naszej współpracy. Odnośmy się uprzejmie także do innych osób asystujących przy zdjęciach, chyba że zależy nam na tym, aby odwalili robotę lub zrezygnowali, zamiast zaangażować się z entuzjazmem w proces.
Zadbajmy również o to, aby muza czuła się zorientowana w naszej wizji i przedyskutujmy wspólnie możliwość wykonania trudnych ujęć. Nikt nie lubi być traktowany w sposób lekceważący lub ordynarny.
Modelka, która jest kobietą świadomą siebie i profesjonalistką może odmówić nam pozowania, jeśli uzna, że marnujemy jej czas.

Szanujmy także rekwizyty i wnętrza, których użyczono nam do sesji! Jeśli nie z profesjonalizmu, to ze strachu przed odszkodowaniem za zniszczenie mienia :) To artefakty, które nabierają magicznej mocy w obiektywie. Często rzeczy delikatne i kosztowne, wykonane ze szlachetnych materiałów i niepowtarzalne. Traktujmy je zatem tak, jak chcielibyśmy aby traktowano naszą własność. Jeśli brak nam pewności, czy nasz zamysł nie spowoduje szkody - zapytajmy właściciela o zdanie. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych przykrości i nieporozumień.

fot. Keit, kreacja: Kamila

THE CIRCUS JUST ISN'T THE SAME WITHOUT YOU


O grupowym wychodzeniu z siebie :)




O dominacji i uległości


fot. Keit
Iniemamocna, fot. Keit

Tym razem, Silos zwany Orbitalem posłużył jako plener dla dwóch przeciwstawnych stylizacji, w jakie wcieliła się Aga. Pierwsza grupa wybrała dominację, druga uległość. Ciekawe efekty dało m.in fotografowanie z chuchaniem na obiektyw oraz przez plastikową folię. Dostrzegamy fakt, że
Poniżej pierwsze efekty i backstage.



fot. Melania
fot. Sebastian
fot. Kamila
fot. Iza
fot. Bartek

fot. Kasia
fot. Keit
fot. Jakub
fot. Melania
fot. Keit
fot. Mateusz
fot. Sebastian

fot. Keit
fot. Jakub
fot. Keit
fot. Sebastian


Odnajdywanie tekstur w otoczeniu - może się przydać, aby poczarować z obróbką :)





fot. Jakub
fot. Kamila
fot. Keit

More Backstage :)

fot. Keit
Jakub i Mózg, fot. Keit
Iza, fot. Mateusz
Mateusz, fot. Keit
Wizje Kamili, fot. Keit
Kasia i jej Gargulec :), fot. Keit
...z Gargulcem,  fot. Keit
Jakub, fot. Mateusz
fot. Keit


Serdecznie dziękuję wszystkim za aktywność na zajęciach oraz życzę wielu sukcesów w kreowaniu oryginalnych portretów. Czekamy na Wasze prace. :)


Zachęcamy do zapoznania się z kalendarium warsztatów "Wiele dróg - Jedna Pasja"


KEIT, SJSW